חדשות

סטארטאפ הדאטה Euno גייס 6.25 מיליון דולר לפיתוח פלטפורמה

לניהול אוטומטי של מודלי נתונים בארגונים בקצב צמיחה גבוה

יונו מאפשרת לצוותי דאטה לבנות ולנהל מודלים של נתונים תוך שמירה על העצמאות של אנליסטים ויחידות עסקיות בניתוח נתונים.

סטארטאפ הדאטה Euno השלים סבב גיוס סיד בהיקף של 6.25 מיליון דולר בהובלת קרן 10D ובהשתתפות קרן 3INT, שתיהן מתמחות בהשקעות בסטארטאפים ישראלים בתחום התוכנה לחברות אנטרפרייז ומשקיעים פרטיים בהם בר מוזס וליאור גביש, המייסדים של חברת Carlo Monte ויוני ברוידא, שותף מייסד והמנכ״ל לשעבר של Alooma.

יונו הוקמה ב-2023 על ידי שרה לוי ואייל פירסטנברג, שני יזמים ותיקים בתעשיית ההייטק. לוי, המנכ״לית, שימשה בעבר כ-CTO של חברת סייט דיאגנוסטיקס. פירסטנברג, ה-CTO, ייסד בעבר את חברת לייטסייבר שנרכשה על ידי פאלו אלטו נטוורקס. לוי ופירסטנברג הם בוגרי יחידת תלפיות ושימשו בעבר בתפקידים בכירים ב-8200, ביחידה 81 ובמחלקת הסייבר של צה״ל. יונו מעסיקה כ-12 עובדים בישראל ובארה״ב.

לאנליסטים ביחידות העסקיות יש תפקיד חיוני במענה על שאלות עסקיות והסקת תובנות מבוססות נתונים. ככל שהארגון צומח, כך גוברת החשיבות לשמר את חופש הפעולה והגמישות של האנליסטים בניתוח נתונים במהירות על מנת להבטיח את הצלחת העסק. עם זאת, חופש פעולה ללא בקרה עשוי להוביל במקרים רבים לכאוס בנתונים: מונחים כפולים, מטריקות לא עקביות ולוגיקה שבורה, שבסופו של דבר עלולים להביא להחלטות שאמנם מבוססות-נתונים אך שגויות מיסודן. כמו כן, מימוש לא יעיל של מערכות בסיסי נתונים עשוי להוביל לעלויות חישוב גבוהות, ללא אפשרות בקרה.

מהצד שני, ארגונים מונעי-דאטה מושפעים מאוד מהאופן בו מתנהל תהליך שמירת וכריית הנתונים. ככל שמטריקות, הגדרות עסקיות, ומדדי ביצועים מרוכזים במקור אחד, בשכבת הנתונים, כך תובנות המופקות על ידי היחידות העסקיות הופכות למהימנות יותר. במילים אחרות, הארגון מדבר ב״שפה עסקית״ אחידה וחולק הגדרות מוסכמות. עם זאת, תהליכי בקרה ריכוזיים מדי שמוטמעים על ידי צוותי דאטה במטרה להבטיח עקביות עלולים לפגוע ביכולת של היחידות העסקיות לנתח נתונים בקצב הנדרש. כמו גם לכח אדם גדל של צוותי הדאטה ועלויות גבוהות כדי לעמוד בתחזוקה השוטפת של בסיסי הנתונים. האתגר אם כן נטוע ביכולת של צוותי הדאטה לאזן בין החופש של אנליסטים ויחידות עסקיות להוביל אנליזות חדשניות לבין ניהול המודלים של הנתונים בצורה עקבית ואמינה, הקרויה בשפה המקצועית Data Model Governance

יונו מציעה פרדיגמה חדשה ל-Data Model Governance בארגונים. החברה מאפשרת לצוותי דאטה לזהות בזמן אמת יצירה של הגדרות עסקיות חדשות על ידי אנליסטים ולעדכן בצורה אוטומטית את מודל הנתונים המרכזי. הטכנולוגיה סורקת את כל שכבות הדאטה בענן, באמצעות התממשקות פשוטה הן ברמת מסד הנתונים והן ברמת האפליקציה, לכלי ה-BI המועדפים על האנליסטים כגון Looker ו-Tableau. כך מתבצע מיפוי אוטומטי של כלל הלוגיקה העסקית בענן, כולל מבנה הרשת, קטלוג מונחים, ניתוח שימושיות ומיפוי קונפליקטים שעלולים להוביל לשגיאות בניתוח הנתונים. לבסוף, היא משלבת את כל הממצאים לתמונה אחת ברורה ומציעה לצוותי הדאטה קוד מתוקן להטמעה במודל הנתונים המרכזי של החברה לשימוש חוזר של הצוותים.

המערכת למעשה מגשרת בין היחידות העסקיות שמקבלות חופש פעולה להשתמש באופן יצירתי בכלי הניתוח שהם מומחים בהם, לצוותי הדאטה, תוך האצה משמעותית של קצב הפיתוח של מוצרים מבוססי דאטה ודוחות עסקיים, יתרון שבא לידי ביטוי במיוחד בחברות גדולות ובחברות עם קצב צמיחה משמעותי.

לכך מתווסף השימוש הגובר בכלים לניתוח נתונים מבוססי בינה מלאכותית כחלק מהשגרה היומיומית של היחידות העסקיות. על מנת שאנליסטים יוכלו לתשאל מודלים אוטומטיים כמו ChatGPT ולקבל תוצאות אמינות בנוגע לביצועים העסקיים של הארגון, על מודל הנתונים המרכזי להישאר עקבי ומעודכן. המערכת של יונו מבקשת להוות מרכיב אינטגרלי לביסוס תשתית ראויה לניתוח נתונים מבוסס AI.

הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות – בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. בלומר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. בלומר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.

כתבות דומות

Back to top button
דילוג לתוכן