חדשות

נורבגיה הופכת את נתוני ספינות הדיג לנגישים לעולם

נורבגיה הפכה למדינה הראשונה באירופה שמשתפת פעולה עם Global Fishing Watch – ארגון בינלאומי ללא מטרות רווח המוקדש לקידום הפיקוח הימי באמצעות שקיפות מוגברת – ותשתף את נתוני מעקב הספינות שלה עבור צי הדיג הנורבגי במפה הציבורית של הארגון.  

נורבגיה הפכה למדינה הראשונה באירופה שמשתפת פעולה עם Global Fishing Watch – ארגון בינלאומי ללא מטרות רווח המוקדש לקידום הפיקוח הימי באמצעות שקיפות מוגברת – ותשתף את נתוני מעקב הספינות שלה עבור צי הדיג הנורבגי במפה הציבורית של הארגון.  

ההודעה נמסרה בוועידת האוקיינוסים השנייה של האו”ם בליסבון, פורטוגל, שם מתכנסות מדינות מרחבי העולם כדי לגייס פעולה ופתרונות חדשניים לכמה מהאיומים הדחופים ביותר של האוקיינוס.  

על פי מזכר ההבנות, שנחתם בין Global Fishing Watch לבין מנהלת הדיג של נורבגיה, נורבגיה הסכימה לשתף את נתוני מערכת ניטור הספינות עבור כלי שיט באורך 15 מטרים או יותר במפת שעון הדיג העולמי.

“משאבים ימיים שחיים בטבע הם טובת הכלל ושייכים לכולם”, אמר פרנק באקה-ג’נסן, מנכ”ל מנהלת הדיג בנורווגיה. “כאשר צי דיג מסחרי מורשה לנצל את טובת הכלל הזו, אנו מחויבים ומחויבים לשתף נתוני דיג המתעדים את טביעת הרגל הסביבתית של פעילות הדיג המסחרית. אנו מקווים שאחרים ילכו בעקבות גישה זו וישתפו יותר נתוני דיג”.  

“אנו מאמינים כי שקיפות משופרת של נתוני הדיג נחוצה כדי להפחית את הסיכון לדיג לא חוקי ולהכשיר את הקרקע לציות משופר”, אמר ת’ורד מונסן, ראש ניטור, בקרה ומעקב במנהלת הדיג.

הנתונים המשולבים יתפרשו על פני כ-600 כלי שיט – כולם כלי שיט באורך של 15 מטרים או יותר הפועלים בעיקר במים הנורבגיים ובצפון-מזרח האוקיינוס האטלנטי. נורבגיה מרחיבה בימים אלה את דרישת ה-VMS שלה כך שתכלול את כל ספינות הדיג המסחריות, כמו גם מגדילה את התדירות שכלי שיט צריכים לדווח על מיקומם – דרישה שתיושם בשנים הקרובות בגישה מדורגת.  

“אנחנו רואים יותר ויותר מדינות מאמצות את שקיפות הדיג, ומדגימות את ההבנה שלהן עד כמה הנתונים הציבוריים חיוניים לניהול יעיל של פעילות הדיג”, אמר טוני לונג, מנכ”ל Global Fishing Watch. “נורבגיה לקחה תפקיד עולמי מוביל בכלכלת האוקיינוסים בת הקיימא ומשתמשת בניסיון ובמומחיות שלה כדי לקדם ממשל טוב יותר באוקיינוסים. על ידי הכנסת צי הדיג שלה למפה שלנו, נורבגיה סוללת את הדרך למדינות אחרות, כולל מדינות מפותחות, ללכת בעקבותיה”.

מאז אוקטובר 2019 נורבגיה שיתפה את פרטי המעקב שלה אחר VMS באתר האינטרנט של מנהלת הדיג כתמיכה בשקיפות וכחלק מהמאמץ להפוך נתונים ממשלתיים לציבוריים במידת האפשר. השותפות עם Global Fishing Watch  תסייע להפוך את נתוני המעקב אחר כלי השיט שלה לנגישים יותר למגוון רחב יותר של בעלי עניין – יתרון משמעותי בתחום ניהול הדיג הבינלאומי.  

עם קו חוף של יותר מ-83,000 ק”מ, כולל איים ופיורדים, ענף הדיג הוא מרכיב מרכזי בזהותה הכלכלית, החברתית והתרבותית של נורבגיה. נורבגיה היא היצואנית השנייה בגודלה של דגים ומוצרי דגים לפי ערך בעולם והיא ביתם של כמה מהאזורים הימיים הפוריים ביותר בעולם. כקול משפיע בכל הנוגע לנושאי דיג ומובילה בנושאי כלכלה כחולה, החלטתה של נורבגיה לשתף פעולה עם Global Fishing Watch ולהגביר את נתוני המעקב אחר כלי השיט שלה מדגימה כיצד ניתן לאמץ שקיפות דיג במדינות שבהן הדיג מייצג חלק כה משמעותי מהכלכלה.  

“נתונים יכולים להיות כלי רב עוצמה בהגנה על הסביבה, כפי שראינו בעבודתנו על שינויי האקלים. ככל שיש לנו יותר נתונים על האוקיינוס, כך נוכל להגן עליו ועל האנשים שמסתמכים עליו טוב יותר. המחויבות של נורבגיה להנגיש את נתוני ספינות הדיג לעולם – באמצעות Global Fishing Watch – היא צעד גדול קדימה לשקיפות האוקיינוס”, אמר מייקל ר. בלומברג, מייסד “בלומברג פילנתרופיה” והשליח המיוחד של האו”ם לשאיפות ופתרונות אקלימיים. “המחויבות שלהם לשיתוף נתונים היא מודל שמדינות אחרות יכולות לפעול לפיו, והיא תסייע להדגים את היעילות – הסביבתית והחסכונית – של דיג בר קיימא”.

נורבגיה מצטרפת למספר גדל והולך של מדינות מתקדמות מרחבי העולם המסורות לקידום שקיפות הדיג, הכוללות: בנין, ברזיל, בליז, צ’ילה, קוסטה ריקה, אקוודור, פנמה, פרו והרפובליקה של איי מרשל.  

הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות – בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. בלומר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. בלומר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.

כתבות דומות

Back to top button
דילוג לתוכן