בוגרי בית ספר לעסקים נכנסים לשוק העבודה הלוהט כשמעסיקים מאותתים על צמיחה, עם בטחון בהסמכה שלהם

gmac-logo

תואר שני במנהל עסקים נותר מצרך חם למרות הפחד ממיתון ואתגרי קוביד-19

המועצה לקבלה ללימודי ניהול למוסמכים (GMAC), איגוד עולמי של בתי ספר מובילים למנהל עסקים בתארים מתקדמים, פרסמה את דו”ח הגיוס השנתי שלה, GMAC Corporate Recruiters Survey – 2022 Summary Report. הדו”ח בוחן את מצב הביקוש של המעסיקים לבוגרי בית ספר לעסקים (MBA ו-BA) בהקשר של מגיפת קוביד-19, והוא כולל תגובות של קרוב ל-1,000 מגייסים ארגוניים וחברות כוח אדם ברחבי העולם. בעוד האינפלציה הגוברת והמלחמה באוקראינה היו רק בתחילתם בתקופה בה הסקר נערך, בפברואר ומרץ 2022, התחזיות להעסקה של בוגרי לימודי ניהול לתואר שני (GME) נותרו חזקות מאוד השנה, כאשר 92% מהמגייסים בחברות ציפו לשכור את שירותיו של MBA חדש וטרי לאחרונה. הסקר הציג נתונים מבטיחים בעת ש-2 מתוך 3 מגייסים ארגוניים תיארו את הכיוון הנוכחי של הארגון שלהם כמתרחב או גדל (67%), ושיעור דומה מתכוון להגדיל את מספר העובדים הכולל שלהם (65%). כמו כן, רוב המגייסים (63%) מעריכים כי הביקוש לכישרונות חדשים המסיימים בתי ספר לעסקים יגדל בחמש השנים הקרובות, כאשר הקליטה הגבוהה ביותר של בוגרים תהיה מצד מגייסים לחברות במזרח ודרום מזרח אסיה ובמזרח התיכון.

“הממצאים האחרונים של GMAC ב-Corporate Recruiters Survey מראים שכמעט 9 מתוך 10 מגייסים תאגידיים מרגישים בטוחים או בטוחים מאוד ביכולתם של בתי הספר לעסקים להכין את התלמידים להצליח בארגונים שלהם”, אמר סנגיט צ’ופלא, נשיא ומנכ”ל GMAC. “מדובר בנתון יוצא דופן. הוא מראה שלמרות המגיפה והמגבלות שהביאה על ניידות התלמידים, בריאות הציבור והנפש והלמידה מרחוק, בתי הספר לעסקים הצליחו למצוא דרכים לבנות חבורה מרשימה שמגייסי תאגידים וסוכנויות כוח אדם ברחבי העולם ממשיכים להתבסס עליהם כמקורות עיקריים למציאת כישרונות”.

ממצאי מפתח אחרים

המשכורות התחלתיות לבוגרי תואר שני במנהל עסקים ממשיכות לספק פרמיה, והשכר החציוני עבור בוגרי תואר ראשון נמצא במגמת עלייה

מתגובות המגייסים עולה כי חברות בארצות הברית מתכננות להציע משכורות התחלתיות מוגדלות לבוגרי תואר ראשון במנהל עסקים ב-2022 בהשוואה לשנה שעברה. בנוסף, רמות השכר ההתחלתיות הממוצעות של MBA מאפילות על אלו המוצעות לבוגרי תואר ראשון ב-22% עד 40% בכל האזורים בעולם מהם נאסף מדגם מספק לצורך הדיווח. השכר ההתחלתי החציוני הגדול ביותר הוא בארצות הברית, שם השכר ההתחלתי החציוני שהוצע השנה לעובדים חדשים עם MBA – 115,000 דולר – נותר ללא שינוי בשלוש שנות הסקר האחרונות. בסביבה האינפלציונית הנוכחית, היציבות היחסית של שכר ה-MBA החציוני, לפי ממצאי הסקר, פירושו שהערך המציאותי של משכורות ה-MBA יורד.

בתגובה הצפויה ללחימה בהשפעת האינפלציה, מגייסי חברות מחפשים חבילות הטבות – כולל סיוע בלימודים – כדי לענות על  הצרכים המשתנים של בוגרים חדשים. סיוע חינוכי כמו החזר שכר לימוד ומלגות הפך להטבה נפוצה יותר ויותר, כאשר 54% הציעו זאת ב-2022 – לעומת 35% בשנה שעברה.

גיוס עובדים בינלאומיים בארצות הברית חזר לרמות שלפני המגפה עם פוטנציאל לצמיחה מתמשכת ב-2022

האזורים בעולם עם האחוז הגבוה ביותר של מגייסים המאשרים שהם מתכננים להעסיק מועמדים בינלאומיים ב-2022 הם המזרח התיכון (52%) ומערב אירופה (40%). בארצות הברית, תוצאות הסקר של השנה מצביעות על שיפור במצב עבור בוגרי מסלולי MBA ו-BAבינלאומיים. במבט לאחור על הגיוס בפועל בשנה שעברה, 43% מהמגייסים בארצות הברית אישרו שהם גייסו כישרונות בינלאומיים ב-2021 – גידול חזרה מ-35% ב-2020 ו-41% ב-2019. בסקר של השנה, 56% מהמגייסים בארצות הברית אמרו שהם מתכננים לקבל עובדים בינלאומיים ב-2022 (35%) או מוכנים לעשות זאת (21%), לעומת 48% שאמרו את אותו הדבר בסקר של 2021. יתרה מזאת, 83% מחברות הטכנולוגיה בארצות הברית טוענות שהן מתכננות לגייס (62%) או מוכנות (21%) לקבל עובדים בינלאומיים ב-2022 – יותר מכל תעשייה אמריקאית.

“עם ההקלה על מגבלות הנסיעה ברחבי העולם ניידות הסטודנטים ממשיכה להתאושש, ואנו שמחים לקבל יותר סטודנטים בינלאומיים בחזרה לקמפוסים ברחבי הארץ. המשימה שלנו היא לעזור לסטודנטים שלנו להצליח ולבוגרים שלנו לקצור את היתרונות של שוק העבודה החזק בארצות הברית”, אמרה חברת מועצת המנהלים הנכנסת של GMAC ודיקן בית הספר לעסקים קרנגי מלון טפר, איזבל באז’ו-בסניאנו.

נראה שמגייסים ארגוניים גלובליים מוכנים לקבל יותר תארים מקוונים – כשארצות הברית היא החריג שראוי לציון

אחוז המגייסים העולמיים שרואים בבוגרי תכניות GME מקוונות ופיזיות שווים גדל מ-34% ב-2021 ל-60% ב-2022, מה שמצביע על צמיחה משמעותית בקבלה של תוכניות מקוונות. עם זאת, מגייסי חברות בארצות הברית הם חריגים, ובאופן בולט – למרות ששם נמצא חלק הארי של ההרשמות למסלולי MBA מקוונים בעולם. מבין המגייסים הארגוניים בארצות הברית שהגיבו, רק 29% מסכימים שהם רואים בבוגרי תוכניות GME מקוונות ופיזיות שווים, האחוז הנמוך ביותר בכל העולם, וירידה מ-33% מהמשיבים במדגם של 2021.

“הצמיחה של תוכניות MBA מקוונות הייתה כה חזקה בארצות הברית, שלראשונה מספר הנרשמים הכולל לתוכניות מקוונות עלה על זה של ההרשמות ל-MBA האופן פיזי ואישי בשנה האקדמית 2020-21, על פי נתונים מהאגודה לקידום מכללות ובתי ספר לעסקים (AACSB)”, אמרה סברינה ווייט, סגנית נשיא למעורבות בתי ספר ותעשייה ב-GMAC. “לבתי הספר לעסקים ניתנת הזדמנות ייחודית ליישר ציפיות ותוצאות עבור בוגרים ומעסיקים כאשר לימודים מקוונים עולים מהמגיפה כחלק חשוב בתעשיית החינוך לניהול”.

הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות – בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. בלומר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. בלומר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.
Exit mobile version