חדשות

אולימפיאדת החלל ע”ש רמון לחטיבות הביניים תשפ”א

והזוכה הוא: מרכז יש”י כפר סבא הוא הזוכה במקום הראשון בגמר אולימפיאדת החלל – 4 לחטיבות הביניים תשפ”א. למעלה מ-4000 תלמידים ותלמידות השתתפו השנה באולימפיאדה והתבקשו לתכנן לווין לניטור אירוע סביבתי, חברתי, או צבאי. במהלך התחרות זכו המשתתפים לליווי צמוד של מנטורים מהתעשייה האווירית, אלאופ, אקיוביט, אימג’סאט אינטל, רפאל, האוניברסיטה העברית ואוניברסיטת תל אביב

מרכז יש”י כפר סבא זכה במקום הראשון בגמר אולימפיאדת החלל ה-4 ע”ש רמון לחטיבות הביניים תשפ”א. השנה, בשל מגבלות הקורונה, נערך שלב הגמר, במתכונת מקוונת. 
הלווין שתכננו מרכז יש”י נועד לספק מידע מקיף לחוקרים על סופות האבק והחול ברחבי העולם במטרה לחקור את תכונותיהן, להבין את אופן היווצרותן ולהעמיק בחקר השפעתן על תופעות אקלימיות וביולוגיות על פני כדור הארץ. בעזרת המידע שייאסף ניתן יהיה ליצור מודלים שיוכלו לספק תחזית מדויקת של מיקום הסופות ותנועתן. בעתיד לוויין זהה ישמש לחקר סופות האבק במאדים.

שר המדע והטכנולוגיה, ח״כ חילי טרופר: “אולימפיאדת החלל היא אירוע חשוב בו אנו זוכים לראות את איכות הדור הבא. צפינו בתלמידות ובתלמידים מוכשרים, צנועים, סקרנים ושאפתנים אשר בוחרים בדרך של מצוינות. האירוע לזכרו של אילן רמון ז”ל משקף את הדרך בה בחר לחיות. דרך של מצוינות, חברות,  סקרנות ותרומה לחברה. ברכות לכל המשתתפים והמשתתפות וכמובן לבתי הספר הזוכים.”

שי-לי שפיגלמן, מנכ”לית משרד המדע והטכנולוגיה: “אולימפיאדת החלל, שבה משתתפים אלפי תלמידים ותלמידות מכל הארץ ומכל המגזרים, היא ההוכחה שצומח כאן דור עתיד סקרן, מלא מוטיבציה ושואף למצוינות. העבודה המדהימה שהצגתם לאורך כל התחרות, עבודת הצוות והשימוש בכלים הטכנולוגיים והמדעיים הם ההבטחה שהמחקר ותעשיית החלל הישראלית ימשיכו להתפתח. מזל טוב לזוכים ולזוכות!”

ואלו הזוכים הגדולים באולימפיאדת החלל ה-4 ע”ש רמון לחטיבות הביניים תשפ”א: 
חביב הקהל, בחירת בתי הספר שהגיעו לגמר, הגיע אורט תעופה וחלל, מעלה אדומים
למקום השלישי הגיע אורט עירוני ד’, מודיעין.
למקום השני הגיעה חטיבת הביניים בועיינה נוג’ידאת.
למקום הראשון הגיע מרכז יש”י כפר סבא.

לזוכים במקומות הראשונים הוענק פרס כספי לפעילות השראה מעשירה וחווייתית. תלמידי מרכז יש”י בכפר סבא  גם יוזמנו בקרוב למפגש עם שר המדע והטכנולוגיה מר חילי טרופר.  

203 בתי-ספר החלו את האולימפיאדה הארצית ולמעלה מ-4000 תלמידים ותלמידות השתתפו בתחרויות השונות במהלך השנה.29 בתי ספר הגיעו לשלב חצי הגמר ו- 11 מתוכם העפילו לשלב הגמר הגדול שנערך היום. השנה עמדה האולימפיאדה בסימן “מדע אזרחי” בה התבקשו התלמידים לתכנן משימה לוויינית לניטור אירוע סביבתי, חברתי, או צבאי. במסגרת המשימה היה עליהם להגדיר מטרות חברתיות, טכנולוגיות מדעיות או אחרות של המשימה, לאפיין את המטען הייעודי שבאמצעותו תבוצע המשימה ולהכין דגם תלת ממדי דיגיטאלי. במהלך התחרות, זכו התלמידים והתלמידות בליווי של מנטורים מהתעשייה האווירית, אלאופ, אקיוביט, אימג’סאט אינטל, רפאל, האוניברסיטה העברית ואוניברסיטת תל אביב שעזרו להם בתכנון המשימה. 

אולימפיאדת החלל מתקיימת ביוזמה ובמימון סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה, בשיתוף הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה באגף מדעים א’ במזכירות הפדגוגית במשרד החינוך, המדע והטכנולוגיה. התחרות מנוהלת ומבוצעת על ידי המרכז הישראלי למצוינות בחינוך. 

במהלך האולימפיאדה השנה, התלמידים השתתפו בחמישה שלבים בהם התמודדו בחידונים מקוונים, נדרשו לענות על חידות מורכבות, לקיים פעילות בקהילה אשר מטרתה קידום מודעות לנושא החלל, לפעול יחד בקבוצה, לבצע התנסויות בכיתה לתכנן משימה לוויינית לניטור אירוע סביבתי, חברתי, או צבאי. הדגמים הציגו תהליך למידה משמעותי ויצירתי, שיתוף פעולה קבוצתי, מחשבה חדשנית ויכולת להגיע לתוצאות מרשימות בזמן קצר. 

ברכות לזוכים!

רפי סער, ראש העיר כפר סבא: “כפר סבא הוכיחה היום פעם נוספת את היותה עיר של מצוינות. מרכז יש”י (ילדים שוחרי ידע) תחת עיריית כפר סבא, הנו אגף למחוננים ומצטיינים השואף להנחיל ולהוביל תרבות של מצוינות, מובילות ורגישות חברתית. כפר סבא מעודדת את דור העתיד שלנו לסקרנות אינסופית וחתירה מתמדת לכיבוש פסגות חדשות. תלמידי העיר העניקו היום לכפר סבא סיבה נוספת לגאווה, ועל כך כולנו מברכים אתכם”.

הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות – בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. בלומר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. בלומר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.

כתבות דומות

Back to top button
Close
דילוג לתוכן